Home Ofis Şahıs Şirketi Kurmanın Aşamaları(Masrafları)

sahis-sirketi-kurma-masrafi

Son zamanlarda şahıs şirketi kurarak reklamcılık ve fiziksel ürün satışı ile de ilgilendiğim için şahıs şirketi açmam gerekiyor. Bunun için bir muh
asebeciden şahıs şirketi açmanın masraflarını öğrendim. Bu bilgiye bir çok girişimci arkadaşın ihtiyaç duyduğunu düşünerek paylaşma gereği durdum.

İlk olarak şahıs şirketi olduğunuzda yapabileceğiniz işlere bir göz atalım. Şahıs şirketi olduğunuzda eticaret sitesi açıp ürün satabilirsiniz. Hangi dalda faliyet göstermek istiyorsanız ticaret odasından ona göre kayıt yaptırmanız gerekir. Örneğin; ABC Şirketi Bilişim Pazarlama olarak 2 dalda faliyet izin belgesi alabilirsiniz. Bunun dışında emlak vs. gibi işlemlerde yapabilmek için ticaret odasına ekstra her dal için 150 TL civarında bir ödeme yapmanız gerekmektedir.

Şahıs Şirketi Kurmak için size gerekli olan belgeler;

– İlk olarak bir muhasebeciye ihtiyacınız var şahıs şirketi gibi bir işlemden aylık ilk etapta 100 TL civarında bir ödeme istemektedir.

– 2 adet nufus cüzdanı sureti

– 2 Adet ikametgah nüfus müdürlüğünden alabilirsiniz tanesi 5 TL

– İmza beyannamesi noterden 70 TL civarında alabilirsiniz.

– Muhasebecinin işlerinizi takip etmesi için vekalet 70 TL civarında

– İş yeriniz kira ise kontrat, Sahibi iseniz tapu fotokopisi gerekmektedir.

– Yapacağınız işleme göre yazarkasa gerekebilir 500 TL civarında.

– İş dalınıza göre Ticaret odasına kaydınız gerekli ise 750 tl ye yakın masrafınız olabilir.

– Kaşe :10 TL civarında

– Defteri tasdik ettirmelisiniz 100-150 TL arasında

– 250 TL civarında bir bütçeyide fatura – tahsilat makbuzu ve zarf basımı için ayrımanız gerekmekte.

– Çalışma ruhasatı 250-300 TL civarında

Yukarıdaki maddelerde toplamda 1000-1500 TL civarında masraf yapacağınzı görmektesiniz. Bunun dışında şirketi üzerine açılan kişi her ay zorunlu olarak bağkur yatırmak zorunda aylık 350 TL dir.

Hakkında 42f4596e59ea61608de2da3d7a3b1fd9

1988 Yılında İstanbul'un Kadıköy ilçesinde doğdum. Son 10 yıldır internet sektörü ile yakından ilgiliyim. 3 Yıldır özel bir Bilişim şirketinde çalışmaktayım. Kalan vaktimi KazancTeknikleri.net okuyucularına ayırıyorum. :)

10 Yorum

 1. sadece internet satışı yapmak için bu maddeler zorunlumu mesela iş yeri kontratı vs ayrıca sigortalıyım yinede bağkur yatırmak zorundamıyım

 2. İnternet üzerinden Resellerclub veya hostgator üzerinden satış ortaklığı ile hosting,domain vb. hizmet satmak istiyoruz. herhangi bir vergi/tescil vb. mali kayda gerek var mıdır? Fatura ilgili firmalarca kesildiği takdirde bizim gerçek kişi olmamızda, maliye kaydımızın olmamasında sakınca olur mu? Teşekkürler!

 3. bu işleri evden yapmak istiyorum. Home ofis şeklinde çalışacağım. Adresi ev göstermemiz sorun olur mu?

 4. bnmde bir sorum olacak kayınpederimin kahvesi var vergi levhası var bende evden makyaj mazemesi satıyorum kayınpederimin vergi levhasına sanal satış diye ekletsek olabilir mi ayrıca tahmini ödemem ne kadar olur

  • Seda hanım satış olarak değil. Kozmetik olarak ekleme yapmanız gerekmektedir. Muhasebeciniz ile görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ortalama 300 lira civarında bir ödeme yaparsınız diye biliyorum.

 5. Mrhb,
  Site uzerinden yurtdışıdan direk müşterilere urunler gidecek ve fatura oradan kesilmekte.
  Ancak siteye daha fazla ödeme sistemi koymam için sanal POS uygulaması entegrasyon yapmam gerek.
  -Resmi olarak nasıl yol izlememiz gerek ve şahıs şirketi olarak yurtdışı ortağım ile nasıl bir anlaşma yapmam gerek.
  -Şahıs şirketi evi ofis olarak göstereceğim
  -Resmi işlemler için hangi yolu izlemem gerek .
  Bilginize.

  • Ramazan bey şahıs firması açmak ilk etap için mantıklı fakat, aylık 11 Bin TL üzerinde fatura kestiğinizde gelir vergisi oranı %18’in üzerine çıkmaktadır. Büyük satış hacmi için LTD ŞTİ kurmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir